73% Tequila cask (2015) - To’ak 50g

73% heirloom čokoláda řady To’ak signature roky stařená v sudech po tequile.

1 299 Kč 1 129,57 Kč bez DPH
Kód: 1866
73% Tequila cask (2015) - To’ak 50g
73% Tequila cask (2015)
Extra

Detailní popis produktu

73% Tequila cask (2015) - To’ak 50g - (73% heirloom čokoláda řady To’ak signature roky stařená v sudech po tequile)

Vintage ekvádorská hořká čokoláda zrající v sudech Don Julio Tequily.

V roce 1942 se muž jménem Don Julio González vydal směrem, který způsobil revoluci v odvětví tequily. Do té doby se tequila primárně vyráběla a konzumovala jako základní alkoholický destilát, téměř bez důrazu na kvalitu – obdobně jako když se levná čokoláda konzumuje jen jako obyčejná cukrovinka. Jako skutečný inovátor se Don Julio pustil do zlepšování každého jednotlivého prvku procesu výroby tequily - od sklizně a zrání až po plnění do lahví a ochutnávání. Nakonec byl zodpovědný za povýšení tequily na úroveň jemné lihoviny, na stejné úrovni jako nejlepší whisky a koňaky.

Věříme, že průkopnická práce Dona Julia v řemesle tequily má mnoho společného s naší prací v řemesle kraftové čokolády. Navíc je añejo tequila od Dona Julia obecně jedním z našich oblíbených párů s čokoládou To’ak. Don Julio nám ve spolupráci se svou mateřskou společností Diageo nabídl, že pošle tři jejich sudy po nejlepší tequile, ve kterých budeme zrát/stařit naši čokoládu. Naše odpověď samozřejmě byla: „Umm, ano, prosím!“

Do jednoho sudu jsme vložili naši edici „Light“ 2015 (73 %), do dalšího sudu „Tmavou“ edici 2015 (80,5 %) a do třetího sudu jsme vložili kakaové nibsy (drcené boby). Zjistili jsme, že obě edice čokolády dokázaly mnohem lépe absorbovat chuťové nuance a aroma sudů než nibsy. Přičítáme to skutečnosti, že přírodní tuk přítomný v kakau i čokoládě (tj. „kakaové máslo“) je dostupnější v dobře rafinované a ztemperované čokoládě, zatímco tvrdší povrchová struktura nibsů jej činí méně dostupným k pohlcení esencí. Přírodní tuk v čokoládě je to, co je zodpovědné za pohlcení lahodných vnějších aromat ze sudu od tequily Don Julio.

Don Julio Añejo recenze

„Krásně hladké, bujné añejo od jednoho z nejuznávanějších výrobců v Mexiku. Bohatá, výrazná a úžasně komplexní, toto je tequila, kterou si můžete vychutnat.”

- Recenze Don Julio Añejo od The Whisky Exchange.

"Ve vůni jsou vanilka a karamel oživeny nádechem koření a doplněny nuancí vařeného agáve. Chuť je mimořádně zvláštní (jen v tom nejlepším slova smyslu), s notami medu a agávového nektaru spolu s pikantním nádechem. “

- Recenze Don Julio Añejo od The Distiller

Obě edice vintage čokolády z roku 2015 – 73 % a 80,5 % – byly velmi vhodné, ale zdálo se, že 73 % získalo aroma tequily rychleji a bylo také cítit ještě silněji.

S naší 73% čokoládou vytvořila prodloužená doba konšování něžnější čokoládu s jemnými ovocnými tóny překrytými medovým karamelem. Zajímavé je, že med a karamel jsou také dva z charakteristických chuťových tónů añejo tequily Don Julio. Tyto společné chuťové charakteristiky se tedy spojily a vytvořily úžasnou čokoládu s hladkým máslovým nádechem a brnknutím sladkého agáve.

Dalším důvodem, proč jsme k této unikátní edici obzvláště přitahováni, jsou společné rysy, které vidíme v řemeslech čokolády a tequily. Během velké části 20. století měla tequila pověst něčeho levného, ​​co lidé pili ve formě panáka, často s jediným cílem - opít se. V podobném duchu měla čokoláda pověst levného bonbonu, který lidé konzumovali hlavně kvůli rychlému výkyvu cukru, který ji doprovázel - jako energetikum/sladkost.

21. století zažilo náhodnou změnu v osudu jak tequily tak i čokolády. Dnes ty nejlepší tequily – kde Don Julio představuje horní vrstvu – často chutnají „čistě a luxusně“ jako sklenka vynikající whisky a také mají srovnatelnou komplexnost chutí. Ve velkých městech po celém světě se objevují celé bary s tématikou tequily a mezcalu. Jde o trend, který před nějakými 75 lety pomohl iniciovat sám Don Julio González. Nyní se o něco podobného pokoušíme ve světě čokolády. Naštěstí v tom nejsme sami. Vzestup vysoce kvalitní hořké kraftové čokolády s jedním původem je globální realitou! Jsme hrdí na to, že jsme předvojem tohoto hnutí..

Poznámky k chuťovému profilu:

Vůně: Ovocný karamel s citronovou kůrou.

Chuť:  Jemné ovoce a karamel se sladkým agáve nádechem, vanilkou a muškátovým oříškem.

Závěr: Sladký máslový karamel, lehce kouřové dřevo, med.

Terroir:
Piedra de Plata

Odrůda:
National Heirloom

Fermentace:
4 dny

Pražení:
střední

Konšování:
23,5 hodin

Tato 73% čokoláda je stejně jako všechny kvalitní kakaové tabulky velmi bohatá na energii stabilních tuků, specifickou vlákninu, bílkoviny, minerály, antioxidanty a teobromin - dle nutričního složení a množství tuku/sacharidů/bílkovin, které je díky původu bobů a zpracování specifické a unikátní pro každou značku a druh kakaové tabulky je možné vyčíst i očekávat zajímavé rozdíly.

Je potřeba nikdy nezapomínat, že prémiové kakaové tabulky tohoto typu se nežvýkají jako jídlo. Po malých kouscích se nechávají rozpustit v ústech a na jazyku (cumlají se). Symfonie chuti, kterou společně dokáží jednotlivé tóny pravé čokolády zahrát, má svůj průběh a čas a je dost závislá na individuálním vychutnání (ideální je nedělat v danou chvíli nic jiného) a také velmi pestrá dle původu použitých bobů a jejich typu zpracování.

Tato toak čokoláda je oslazená organickým surovým třtinovým cukrem v množství pouze 6g na polovinu tabulky (1 porce 25g) což je ekvivalent množství přírodního cukru v cca půlce menšího jablíčka.

HMOTNOST: 50g
ZEMĚ PŮVODU: Ekvádor
SLOŽENÍ: 73% heirloom organické kakaové boby nacional, 27% organický třtinový cukr. Obsah kakaa min. 73%.

Udržitelnost a certifikace: Naše kakao pochází z necertifikovaných ekologických farem. Osobně známe každého z farmářů a jejich farmy a provádíme několik monitorovacích návštěv ročně, abychom zajistili, že nebudou použity žádné syntetické nebo chemické vstupy. To’ak platí pěstitelům kakaa nejvyšší farmářské ceny ze všech čokoládových společností na kontinentu: 3-9x více než cena Fair Trade. Více se dočtete v naší Zprávě o transparentnosti. Váš nákup podpoří naši práci v regenerativním zemědělství a ochraně dědictví kakaa. Kakao pocházející z Piedra de Plata je certifikováno Heirloom Cacao od HCP Fund.

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 25 G (polovina tabulky = 1 porce):

Energetická hodnota 150 kalorií
Tuky 10g, z toho nasycené mastné kyseliny 6g
Sacharidy 10g, z toho cukry 6g
Bílkoviny 3g
Sodík 0mg
Vápník: 68mg, Železo: 3mg, Draslík: 180mg

SKLADOVÁNÍ: Skladujte v chladu a suchu.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

TO’AK, Quito, Ekvádor - vyrábí výhradně malošaržové série a edice ekvádorské tmavé čokolády s jedním původem a s důrazem na terroir, unikátní genetiku heirloom kakaa a specifické staření/zrání v sudech. To’ak se pyšní tím, že je prvním výrobcem čokolády typu tree-to-bar, který komplexně prozkoumal vědu a umění staření (aging) tmavé čokolády. Posláním společnosti To’ak je změnit způsob, jakým svět vnímá tmavou čokoládu, a povýšit její výrobu a ochutnávání na úroveň ročníkového archivního vína či stařené whisky. O To’ak jste rovněž mohli slyšet vyprávět jako o nejdražší čokoládě světa - toto tvrzení je pravdivé a tyká se nejvyšších Origin aged tabulek v dřevěných krabičkách. Všechny tyto klenoty ze všech řad (od Alchemy až po Signature) najdete zde v nabídce světová čokoláda.

Nejvyšší úroveň kraftové čokolády

  • To’ak Chocolate, známá jako nejdražší čokoláda na světě, se zrodila v roce 2007 z myslí Jerryho Totha a Carla Schweizera.
  • Čokoláda To’ak se vyrábí od bobů po tabulku v Ekvádoru a pochází výhradně z kakaových lusků, které odpovídají morfologickému a barevnému profilu kakaa Nacional, na který odkazuje testování DNA. Toto kakao získalo v roce 2016 oficiální označení Heirloom od Heirloom Cacao Preservation Fund.
  • Od exkluzivní a nejvyšší kvality čokolády až po její neuvěřitelné balení, To’ak Chocolate nabízí nejluxusnější zážitek z řemeslné čokolády od samotného nákupu u pouze vybraných distributorů, přes rozbalení a nakonec epické ochutnání. V těch nejikoničtějších čokoládových tabulkách To’ak jsou desgustátoři obdarováni vzácnou ručně vyráběnou dřevěnou krabičkou, degustačními pokyny a speciálními nástroji pro rituální konzumaci.
  • Společnost To’ak je neustálým příjemcem tiskových zpráv, mediální expozice a specializovaných článků pro svou velmi odvážnou cenu, vždy odůvodněnou řemeslným zpracováním, etickým získáváním zdrojů, vysoce kvalitními surovinami, dlouhými procesy staření a bezkonkurenčním balením.
  • Čokoládové tabulky zrající v sudech To’ak se staří v sudech po whisky, tequile, sherry či bourbonu, takže kakao absorbuje čarovné aroma těchto likérů avšak bez alkoholu ve výsledném produktu.
  • To’ak spolupracuje ruku v ruce s malou skupinou pěstitelů kakaa v Piedra de Plata a platí jim nejvyšší cenu za libru v celém Ekvádoru za to nejlepší kakao vůbec.

To’ak Arriba Nacional kakao

Vzácná ekvádorská odrůda kakaa zvaná „Nacional“ sleduje svou genetickou linii cca 6000 let zpět k vůbec prvním známým kakaovníkům domestikovaným lidstvem napříč jeho historií.

Podle legendy byly plody kakaa „arriba“ objeveny během 19. století švýcarským čokolatiérem na jeho cestách po Ekvádoru. Už tehdy na něj zapůsobil výjimečně bohatý a voňavý buket kakaových bobů. Od té chvíle se kakao, které bylo pěstováno podél horních přítoků řeky Guaya, stalo nejvyhledávanějším v evropské čokoládové komunitě. Oblast pěstování nacházející se mezi povodím řek Daul a Babahoyo je velikostí srovnatelná s Burgundskem ve Francii. Země je vulkanického původu, lehce kyselá, bohatá na jíl, vápník a železo, díky čemuž je ideální pro pěstování kakaovníků ’Nacional’. Genetika původního kakaového plodu „Nacional“, který byl již tehdy velmi žádaný, byla zmutována v důsledku obávané nemoci čarodějnic z roku 1916 a hybridizace místního kakaa v průběhu 20. století, což znamená, že originální „Nacional“ byl považován za vymřelý, dokud nebyl znovu objeven! Kakaový farmář Servio ukázal Jerrymu Tothovi, mladému Američanovi, který žil v Ekvádoru a pracoval na záchraně deštného pralesa, a Carlu Schweizerovi, opuštěnou kakaovou plantáž, kde rostlinu objevili.

Brzy se ukázalo, že znovuobjevené kakaovníky byly skutečně 100% identické s kakaovou rostlinou „Nacional“, o které se věřilo, že plně vymřela. Jeho znovuobjevení a potvrzení díky genetickému testování vyvolalo mezi čokoládovnami senzaci. Jerry Toth a Carl Schweizer rozpoznali její obchodní potenciál, založili To’ak a spojili záchranu deštného pralesa s rekultivací kakaovníku „Nacional“. Oběma bylo od začátku jasné, že vyhledávaná limitovaná přírodní složka, jako je tato, by se nikdy neměla používat k výrobě průmyslově vyráběné čokolády. Pouze výjimečná čokoláda, která splňuje nejvyšší gurmánské požadavky skutečných milovníků čokolády by odpovídala složení a hodnotě. Čokoláda by při ochutnání měla vyvolat jedinečnou explozi chuti, podobně jako víno nebo whisky. Cílem bylo zachovat jemné chuťové nuance „Nacional“ co nejčistší, což znamená, že čokoláda To’ak je vyrobena výhradně z organické kakaové pasty a jen malého množství třtinového cukru či bez něj (100% varianty). Nesrovnatelná kvalita produktu je dána typem a dobou fermentace, dobou pražení a teplotami. Proces zrání probíhá například v sudech Cognac starých 50 let! Manipulace se surovinami různými způsoby vytváří rozličné druhy čokoládových tabulek, které lze objednat pouze u vybraných distributorů a u výrobce. Recepty zůstávají přísně střeženým tajemstvím.

Řady To’ak čokolád

Alchemy - je nejnovějším a nejambicióznějším dílem To’ak. To’ak spojil umění, přírodu a starodávné tradice do nápaditě ochucených čokolád, které nově definují hranice mezi jídlem, kulturou a ekologickým povědomím. Každý z receptů pochází ze vzácných ingrediencí a kulinářských tradic čtyř nejunikátnějších ekosystémů na planetě: amazonského deštného pralesa, pohoří And, pobřeží Tichého oceánu a ostrovů Galapágy. Recepty jsou navrženy ve spolupráci se světově uznávaným potravinovým pedagogem a kulinářským alchymistou Charlesem Michelem. Ingredience pocházejí z malých rodinných farem a komunitních družstev, která se zavázala uchovat potraviny předků a ohrožené biomy. Každý balíček obsahuje umělecká díla od některých z nejinovativnějších a nejslibnějších mladých umělců v regionu. Čokolády řady To’ak Alchemy se samozřejmě vyrábí z kakaa Heirloom Nacional a vyrábí se výhradně v Ekvádoru, od stromu po tabulku. Alchemy řada je cenově nejdostupnější ze všech To’ak čokolád.

Origin - kolekce s nejelegantnějším a nejluxusnějším balením na trhu s čokoládou představuje skutečnou Nirvánu pro každého čokoládového fajnšmekra. Každá vzácná tabulka je dobře chráněna důmyslnou dřevěnou krabičkou ruční výroby, která je uzavřena v další barevné, přepychové krabičce. Součástí jsou podrobné degustační pokyny, informace a nástroje. Od tabulky Palo Santo Aged 3 Years po tabulku Rain Harvest 2017 a další, je každá krabice doslova poklad, který je třeba objevit a zažít. Origin harvest - sezónní chuť a vůně nejprestižnějšího ekvádorského kakaového umění.  Origin aged - Nejvzácnější hořká čokoláda na světě prochází zráním.