76% Bourbon cask ORIGIN (2017) - To’ak 50g

76% heirloom čokoláda řady To’ak origin roky stařená v sudu po bourbon whisky.

4 999 Kč 4 346,96 Kč bez DPH
Kód: 1896
76% Bourbon cask ORIGIN (2017) - To’ak 50g
76% Bourbon cask ORIGIN (2017)
Extra

Detailní popis produktu

Origin Bourbon Cask Aged (2017) - To’ak 50g - (76% heirloom čokoláda řady To’ak origin roky stařená v sudu po bourbon whisky)

Čokolády z řady To’ak origin jako je tato, posouvají prožitek z čokolády do jiné dimenze - jde o tzv. "state of art packaging" - tedy umělecké provedení od obalu až po čokoládu, kdy nakupující či obdařený tímto skvostem získá do rukou něco opravdu světově zcela unikátního. Spojením ručních řemesel a surovin Ekvádoru, ze kterých vznikly komponenty produktu jako jeho speciální dřevěná krabička a další, umění v provedení obalu, barev a kompletním designu, umění zrání dědičného kakaa se dřevem po dlouhé roky a hlavně, umění tvorby té nejlepší kraftové čokolády vytvoří zkrátka zážitek na celý život každému milovníku nejvyšší kvality.

Posezení na verandě

Sedět na verandě za soumraku, v tu hodinu, kdy cvrčci zpívají na stromech a letní vedro zmírňuje vánek – to je jen jedna z mnoha příležitostí, kdy se sklenka bourbonské whisky dobře hodí. Nyní k této představě přidejte čokoládu.

Jak mnozí z vás dobře vědí, Bourbon je styl americké whisky, který se objevil ve státě Kentucky během 19. století. Z hlediska výroby se whisky Bourbon odlišuje od skotské whisky tím, že kukuřice je primární zrno používané při fermentaci, na rozdíl od sladového ječmene. To je důvod, proč Bourbon má relativně sladší chuťový profil ve srovnání s whisky z jiných částí světa.

Po fermentaci a následné destilaci, typicky v měděných destilačních zařízeních, Bourbon whisky zraje v prvoplněných vypálených dubových sudech vyrobených z amerického dubu. S radostí můžeme říci, že jeden z těchto sudů byl následně použit ke zrání čokolády To’ak. Palírna, které za to musíme poděkovat, je Woodford Reserve, jedna z nejlepších a nejhistoričtějších palíren na celé americké pevnině.

Woodford Reserve se nachází na nejstarším lihovaru ve státě Kentucky, kde Elijah Pepper poprvé začal vyrábět whisky v roce 1812. Lihovar nabízí ikonické měděné destilační přístroje, 100 let staré fermentory z cypřišového dřeva a jeden z mála barrelhousů s tepelným cyklem v celé zemi, což má klíčové důsledky pro proces staření v sudech.

Ve srovnání se Skotskem podléhá Kentucky mnohem větším teplotním výkyvům. Léta jsou horká a zimy poměrně chladné. Teplo (a jeho nedostatek) hraje zásadní roli v tom, jak se whisky vstřebává do dřeva dubových sudů. Během teplého počasí zvýšený tlak způsobí, že alkohol pronikne skrz dřevěné póry, absorbuje aromatické sloučeniny ve dřevě a filtruje nečistoty. Když se teplota ochladí, alkohol se pohybuje opačným směrem. Jak se tento proces časem opakuje, whisky se pomalu filtruje přes sud a získává tak své charakteristické vůně a chutě.

Až 70 % chuti whisky se získává prostřednictvím dřeva, ve kterém zraje! Systém tepelného cyklování Woodford Reserve pomáhá zvládat teplotní rozdíly ve vyšších patrech barelového domu (protože teplo má tendenci stoupat) oproti přízemním podlažím. To umožňuje větší přesnost při vedení vývoje chuti jejich whisky. Z tohoto a dalších důvodů jsou jednou z nejvíce oceňovaných whisky západně od Atlantského oceánu.

Spisovatel měl to potěšení sám navštívit před mnoha lety malebnou a velmi dobře řízenou palírnu Woodford Reserve, která mu zanechala trvalý dojem. Bourbon whisky vždy patřila na první místo našeho seznamu oblíbených párování s čokoládou To’ak, což nás inspirovalo k pořízení sudu pro experimenty se stařením a Woodford Reserve byla naše první volba ze sentimentálních důvodů.

Čokoláda, kterou jsme se rozhodli stařit/zrát v našem sudu Woodford Reserve, dovezeném do našeho zařízení zde v Quitu, byla z naší edice Rain Harvest 2017. Tu jsme vždy považovali za jednu z našich nejkomplexnějších edic, jemně zasahující do všech charakteristických chuťových tónů, pro které je Nacional kakao světově proslulé – s květinovými, ovocnými, ořechovými a zemitými tóny rovnoměrně. Poté, co dva roky žila uvnitř sudu bývalého Bourbonu, vystoupily do popředí navíc tóny karamelu a vanilky s jemnými doteky tabáku a dlouhým krémovým závěrem.

Komponenty produktu

  • Elegantní krabička vyrobená z ekologického papíru
  • Dřevěná krabička vyrobená z udržitelně získaného dřeva Ekvádoru 
  • Brožura s příběhem To’ak a naším průvodcem ochutnáváním a párováním
  • 50g (1,76 oz) organická tree-to-bar heirloom čokoládová tabulka Aged z 2017, vytvořená exkluzivně pro origin sérii, s praženým kakaovým bobem heirloom nacional uprostřed

Poznámky k chuťovému profilu:
Oříšková, dřevitá, medová, švestková, vanilka, hřebíček

Vůně:  Tmavé ovoce, zimní koření (hřebíček, černý pepř) a jemný dub.

Chuť: Bohaté ořechové kakao, švestka a třešeň, med, náznaky vanilky a hřebíčku, opečené dřevo.

Závěr: Oříškové a máslové ovoce se stopami kouře a dubu.

Terroir:
Piedra de Plata

Odrůda:
National Heirloom

Fermentace:
4-5 dnů

Pražení:
střední

Konšování:
4,5 hodiny

Tato 76% čokoláda je stejně jako všechny kvalitní kakaové tabulky velmi bohatá na energii stabilních tuků, specifickou vlákninu, bílkoviny, minerály, antioxidanty a teobromin - dle nutričního složení a množství tuku/sacharidů/bílkovin, které je díky původu bobů a zpracování specifické a unikátní pro každou značku a druh kakaové tabulky je možné vyčíst i očekávat zajímavé rozdíly.

Je potřeba nikdy nezapomínat, že prémiové kakaové tabulky tohoto typu se nežvýkají jako jídlo. Po malých kouscích se nechávají rozpustit v ústech a na jazyku (cumlají se). Symfonie chuti, kterou společně dokáží jednotlivé tóny pravé čokolády zahrát, má svůj průběh a čas a je dost závislá na individuálním vychutnání (ideální je nedělat v danou chvíli nic jiného) a také velmi pestrá dle původu použitých bobů a jejich typu zpracování.

Tato toak čokoláda je oslazená organickým surovým třtinovým cukrem v množství pouze 6g na polovinu tabulky (1 porce 25g) což je ekvivalent množství přírodního cukru v cca půlce menšího jablíčka.

HMOTNOST: 50g
ZEMĚ PŮVODU: Ekvádor
SLOŽENÍ: 76% heirloom organické kakaové boby nacional, 24% organický třtinový cukr. Obsah kakaa min. 76%.

Udržitelnost a certifikace: Naše kakao pochází z necertifikovaných ekologických farem. Osobně známe každého z farmářů a jejich farmy a provádíme několik monitorovacích návštěv ročně, abychom zajistili, že nebudou použity žádné syntetické nebo chemické vstupy. To’ak platí pěstitelům kakaa nejvyšší farmářské ceny ze všech čokoládových společností na kontinentu: 3-9x více než cena Fair Trade. Více se dočtete v naší Zprávě o transparentnosti. Váš nákup podpoří naši práci v regenerativním zemědělství a ochraně dědictví kakaa. Kakao pocházející z Piedra de Plata je certifikováno Heirloom Cacao od HCP Fund.

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 25 G (polovina tabulky = 1 porce):

Energetická hodnota 150 kalorií
Tuky 11g, z toho nasycené mastné kyseliny 6g
Sacharidy 10g, z toho cukry 6g
Bílkoviny 3g
Sodík 0mg
Vápník: 68mg, Železo: 3mg, Draslík: 180mg, Hořčík: 63mg

SKLADOVÁNÍ: Skladujte v chladu a suchu.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

TO’AK, Quito, Ekvádor - vyrábí výhradně malošaržové série a edice ekvádorské tmavé čokolády s jedním původem a s důrazem na terroir, unikátní genetiku heirloom kakaa a specifické staření/zrání v sudech. To’ak se pyšní tím, že je prvním výrobcem čokolády typu tree-to-bar, který komplexně prozkoumal vědu a umění staření (aging) tmavé čokolády. Posláním společnosti To’ak je změnit způsob, jakým svět vnímá tmavou čokoládu, a povýšit její výrobu a ochutnávání na úroveň ročníkového archivního vína či stařené whisky. O To’ak jste rovněž mohli slyšet vyprávět jako o nejdražší čokoládě světa - toto tvrzení je pravdivé a tyká se nejvyšších Origin aged tabulek v dřevěných krabičkách. Všechny tyto klenoty ze všech řad (od Alchemy až po Signature) najdete zde v nabídce světová čokoláda.

Nejvyšší úroveň kraftové čokolády

  • To’ak Chocolate, známá jako nejdražší čokoláda na světě, se zrodila v roce 2007 z myslí Jerryho Totha a Carla Schweizera.
  • Čokoláda To’ak se vyrábí od bobů po tabulku v Ekvádoru a pochází výhradně z kakaových lusků, které odpovídají morfologickému a barevnému profilu kakaa Nacional, na který odkazuje testování DNA. Toto kakao získalo v roce 2016 oficiální označení Heirloom od Heirloom Cacao Preservation Fund.
  • Od exkluzivní a nejvyšší kvality čokolády až po její neuvěřitelné balení, To’ak Chocolate nabízí nejluxusnější zážitek z řemeslné čokolády od samotného nákupu u pouze vybraných distributorů, přes rozbalení a nakonec epické ochutnání. V těch nejikoničtějších čokoládových tabulkách To’ak jsou desgustátoři obdarováni vzácnou ručně vyráběnou dřevěnou krabičkou, degustačními pokyny a speciálními nástroji pro rituální konzumaci.
  • Společnost To’ak je neustálým příjemcem tiskových zpráv, mediální expozice a specializovaných článků pro svou velmi odvážnou cenu, vždy odůvodněnou řemeslným zpracováním, etickým získáváním zdrojů, vysoce kvalitními surovinami, dlouhými procesy staření a bezkonkurenčním balením.
  • Čokoládové tabulky zrající v sudech To’ak se staří v sudech po whisky, tequile, sherry či bourbonu, takže kakao absorbuje čarovné aroma těchto likérů avšak bez alkoholu ve výsledném produktu.
  • To’ak spolupracuje ruku v ruce s malou skupinou pěstitelů kakaa v Piedra de Plata a platí jim nejvyšší cenu za libru v celém Ekvádoru za to nejlepší kakao vůbec.

To’ak Arriba Nacional kakao

Vzácná ekvádorská odrůda kakaa zvaná „Nacional“ sleduje svou genetickou linii cca 6000 let zpět k vůbec prvním známým kakaovníkům domestikovaným lidstvem napříč jeho historií.

Podle legendy byly plody kakaa „arriba“ objeveny během 19. století švýcarským čokolatiérem na jeho cestách po Ekvádoru. Už tehdy na něj zapůsobil výjimečně bohatý a voňavý buket kakaových bobů. Od té chvíle se kakao, které bylo pěstováno podél horních přítoků řeky Guaya, stalo nejvyhledávanějším v evropské čokoládové komunitě. Oblast pěstování nacházející se mezi povodím řek Daul a Babahoyo je velikostí srovnatelná s Burgundskem ve Francii. Země je vulkanického původu, lehce kyselá, bohatá na jíl, vápník a železo, díky čemuž je ideální pro pěstování kakaovníků ’Nacional’. Genetika původního kakaového plodu „Nacional“, který byl již tehdy velmi žádaný, byla zmutována v důsledku obávané nemoci čarodějnic z roku 1916 a hybridizace místního kakaa v průběhu 20. století, což znamená, že originální „Nacional“ byl považován za vymřelý, dokud nebyl znovu objeven! Kakaový farmář Servio ukázal Jerrymu Tothovi, mladému Američanovi, který žil v Ekvádoru a pracoval na záchraně deštného pralesa, a Carlu Schweizerovi, opuštěnou kakaovou plantáž, kde rostlinu objevili.

Brzy se ukázalo, že znovuobjevené kakaovníky byly skutečně 100% identické s kakaovou rostlinou „Nacional“, o které se věřilo, že plně vymřela. Jeho znovuobjevení a potvrzení díky genetickému testování vyvolalo mezi čokoládovnami senzaci. Jerry Toth a Carl Schweizer rozpoznali její obchodní potenciál, založili To’ak a spojili záchranu deštného pralesa s rekultivací kakaovníku „Nacional“. Oběma bylo od začátku jasné, že vyhledávaná limitovaná přírodní složka, jako je tato, by se nikdy neměla používat k výrobě průmyslově vyráběné čokolády. Pouze výjimečná čokoláda, která splňuje nejvyšší gurmánské požadavky skutečných milovníků čokolády by odpovídala složení a hodnotě. Čokoláda by při ochutnání měla vyvolat jedinečnou explozi chuti, podobně jako víno nebo whisky. Cílem bylo zachovat jemné chuťové nuance „Nacional“ co nejčistší, což znamená, že čokoláda To’ak je vyrobena výhradně z organické kakaové pasty a jen malého množství třtinového cukru či bez něj (100% varianty). Nesrovnatelná kvalita produktu je dána typem a dobou fermentace, dobou pražení a teplotami. Proces zrání probíhá například v sudech Cognac starých 50 let! Manipulace se surovinami různými způsoby vytváří rozličné druhy čokoládových tabulek, které lze objednat pouze u vybraných distributorů a u výrobce. Recepty zůstávají přísně střeženým tajemstvím.

Řady To’ak čokolád

Alchemy - je nejnovějším a nejambicióznějším dílem To’ak. To’ak spojil umění, přírodu a starodávné tradice do nápaditě ochucených čokolád, které nově definují hranice mezi jídlem, kulturou a ekologickým povědomím. Každý z receptů pochází ze vzácných ingrediencí a kulinářských tradic čtyř nejunikátnějších ekosystémů na planetě: amazonského deštného pralesa, pohoří And, pobřeží Tichého oceánu a ostrovů Galapágy. Recepty jsou navrženy ve spolupráci se světově uznávaným potravinovým pedagogem a kulinářským alchymistou Charlesem Michelem. Ingredience pocházejí z malých rodinných farem a komunitních družstev, která se zavázala uchovat potraviny předků a ohrožené biomy. Každý balíček obsahuje umělecká díla od některých z nejinovativnějších a nejslibnějších mladých umělců v regionu. Čokolády řady To’ak Alchemy se samozřejmě vyrábí z kakaa Heirloom Nacional a vyrábí se výhradně v Ekvádoru, od stromu po tabulku. Alchemy řada je cenově nejdostupnější ze všech To’ak čokolád.

Origin - kolekce s nejelegantnějším a nejluxusnějším balením na trhu s čokoládou představuje skutečnou Nirvánu pro každého čokoládového fajnšmekra. Každá vzácná tabulka je dobře chráněna důmyslnou dřevěnou krabičkou ruční výroby, která je uzavřena v další barevné, přepychové krabičce. Součástí jsou podrobné degustační pokyny, informace a nástroje. Od tabulky Palo Santo Aged 3 Years po tabulku Rain Harvest 2017 a další, je každá krabice doslova poklad, který je třeba objevit a zažít. Origin harvest - sezónní chuť a vůně nejprestižnějšího ekvádorského kakaového umění.  Origin aged - Nejvzácnější hořká čokoláda na světě prochází zráním.