Divoká 100% Oialla (BIO a bez přísad) 60g

Unikátní 100% čokoládová tabulka z divoce rostoucích kakaovníků z pralesa Bolívie - v organické kvalitě. Perla mezi stovkami.

229 Kč 199,13 Kč bez DPH
Dostupnost: Skladem
Kód: 1758
Divoká 100% Oialla (BIO a bez přísad) 60g

Detailní popis produktu

Stovka z divokých bobů Bolívijské džungle od Dánského mistra kakaa.

100% tabulka je skvělá pro lidi trpící cukrovkou

Pro diabetiky je hořká čokoláda s minimálně 70% kakaa tím nejlepším „bonbonem“, který mohou dostat. Hladina cukru v krvi není ovlivněna, krevní tlak klesá a inzulín funguje lépe. Je také skvělá proti touze po cukru – chuti na sladké – kterou mají často diabetici. Čím více kakaa, tím lépe. 100% nejlépe!  

100% čokoláda Oialla funguje nejen jako klasická čokoláda/dezert po jídle, ale je také fantastickým zvýrazňovačem chuti ve slané kuchyni a rozličných sladkých dezertech.

Čokoláda Oialla a Diabetes snižuje riziko vzniku cukrovky - Počet diabetiků v Dánsku za poslední desetiletí vzrostl. Nejnovější čísla ukazují, že až 5,7 % dánské populace trpí cukrovkou. Jsme Oialla a věříme, že je důležité být součástí řešení, abychom zastavili tento negativní vývoj.

Tým vědců nedávno přišel s poněkud překvapivou nabídkou na lék na cukrovku, a to na čokoládu. Čokoláda je většinou lidí vnímána jako nezdravé pokušení, které by se mělo užívat jen omezeně. Je však vědecky dokázáno, že pravidelný a umírněný příjem čokolády může mít několik příznivých zdravotních účinků, zejména v případě hořké čokolády.

Hořká čokoláda má nejvyšší obsah kakaa, což znamená, že obsahuje i větší množství antioxidantů a nativních kakaových fytochemikálií. Tyto antioxidanty jsou látky, které mohou potenciálně zabránit nebo snížit určité typy poškození buněk. Poškození buněk je pozorováno v souvislosti s několika nemocemi, včetně cukrovky.

Nová studie byla založena na příjmu čokolády u 1153 lidí ve věku 18-69 let. Účelem studie bylo prozkoumat, zda existuje souvislost mezi příjmem čokolády a inzulinovou rezistencí. Inzulínová rezistence je spojena s diabetem 2. typu a je stavem, kdy tělesné buňky nereagují účinně na inzulín. Kromě toho se také zkoumalo, jaký vliv má čokoláda na hladinu jaterních enzymů v těle, což se používá jako indikace funkce jater. Výsledky studie ukázaly, že subjekty, které konzumovaly v průměru 24,8 gramů čokolády denně, měly sníženou inzulínovou rezistenci a lepší hladiny jaterních enzymů ve srovnání s subjekty, které čokoládu denně nejedly. Dále se ukázalo, že účinek byl zřetelnější u účastníků studie, kteří měli největší příjem čokolády.

Vědci, kteří studii provedli, vzali v úvahu mnoho sociodemografických faktorů, které by mohly potenciálně ovlivnit zjištění. Těmito faktory byly například věk, pohlaví, vzdělání a životní styl. V souvislosti s tím vědci zjistili, že účastníci pokusu, kteří jedli čokoládu denně, byli fyzicky aktivnější, mladší a měli vyšší vzdělání ve srovnání s těmi, kteří čokoládu denně nejedli.

Na základě tohoto zjištění si lze představit, že pozitivní efekt zjištěný ve studii může být způsoben také zdravějším životním stylem, který vědci zjistili u těch, kteří denně jedli čokoládu. Díky tomu může být pozitivní efekt způsoben souhrou mezi zdravějším životním stylem subjektů a jejich denním příjmem čokolády, přičemž u obou bylo prokázáno, že snižují riziko různých onemocnění, jako je cukrovka.

Vědci ze studií uvedli, že denní příjem čokolády by mohl potenciálně snížit riziko vzniku onemocnění, jako je cukrovka, srdeční choroby a mrtvice. Zdůrazňují však samozřejmě, že je důležité, aby zjištění z jejich pozorovací studie byla podpořena robustnějšími studiemi před implementací do dietních doporučení.

Na základě toho není zcela nereálné, že čokoláda jednou bude součástí doporučení např. dánského úřadu pro zdraví a léčiva pro zdravou výživu. Je však třeba zdůraznit, že mezi čokoládou s přirozeným vysokým obsahem kakaa a zpracovanou čokoládou s aditivy, kde je ta druhá silně kalorická a balastní, existují značné zdravotní rozdíly. Na základě toho bude ze zdravotního hlediska nejvhodnější volit čokoládu s přirozeným vysokým obsahem kakaa a minimem aditiv.

Naši 100% čokoládu proto můžeme doporučit lidem, kteří trpí cukrovkou.

Tato 100% "čokoláda" je stejně jako všechny kvalitní 100% tabulky velmi bohatá na energii stabilních tuků, specifickou vlákninu, bílkoviny, minerály, antioxidanty a teobromin - dle nutričního složení a množství tuku/sacharidů/bílkovin, které je díky původu bobů a zpracování specifické a unikátní pro každou značku a druh 100% kakaové tabulky je možné vyčíst i očekávat zajímavé rozdíly.

Je potřeba nikdy nezapomínat, že prémiové kakaové tabulky tohoto typu se nežvýkají jako jídlo. Po malých kouscích se nechávají rozpustit v ústech a na jazyku (cumlají se). Symfonie chuti, kterou společně dokáží jednotlivé tóny pravé čokolády zahrát, má svůj průběh a čas a je dost závislá na individuálním vychutnání (ideální je nedělat v danou chvíli nic jiného) a také velmi pestrá dle původu použitých bobů a jejich typu zpracování.

Každá 100% "čokoláda" chutná úplně jinak a má své specifické tóny a originální chuť, která není jen další přidanou hodnotou k dlouhému výčtu pozitivních účinků kakaa pro člověka, avšak pro mnohé ten hlavní důvod její konzumace. Po čase se "stovkami" se dokonale mění preference chutí.

Superpotravina k posílení energie.

HMOTNOST: dle varianty - 60g (originální tabulka), - 1 KG (stejné tabulky, ale nebalené zvlášť - gastro), - 4KG (stejné tabulky, ale nebalené zvlášť - gastro)
ZEMĚ PŮVODU KAKAA: Bolívie Vyrobeno: Dánsko
SLOŽENÍ: 100% divoké kakaové boby beniano*, kakaové máslo (do 7%)*. Ekologické zemědělství mimo EU. *Certifikováno DK-OKO-100. Obsah kakaové sušiny 100 %.

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE NA 100 G:

Energetická hodnota 2902 kJ/691 kcal
Tuky 65 g
z toho nasycené mastné kyseliny 37 g
Sacharidy 4,5 g (většina jako vláknina)
z toho cukry 0,9 g
Bílkoviny 15 g
Sůl 0,01g

Odrůda kakaa: divoké beniano

Aromatický profil: jemný a hedvábný minerální profil s notami limetky a mandlí ve střední kyselosti

Bezlepkové
veganské

SKLADOVÁNÍ: Skladujte v chladu a suchu.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Hluboko v amazonském deštném pralese rostou divoké kakaové stromy Beniano, a to po staletí. Jednou ročně se sběrači kakaa z Baures v Bolívii vydají do husté džungle, aby nasbírali zralé žluté kakaové lusky. Než Oialla začala sklízet boby; kakao rostlo, zrálo a hnilo v bolivijské džungli. Nikdo tomu nevěnoval žádnou pozornost a na sladké, bílé kakaové dužině si pochutnala pouze divoká zvěř. To vše se změnilo, když Rasmus Bo Bojesen objevil boby během cesty do Bolívie. Okamžitě rozpoznal obrovskou kvalitu a potenciál. A díky partnerství s místní kakaovou společností a ministerstvem zahraničních věcí v Dánsku začal vyrábět organickou čokoládu Beniano. Dal jí jméno Oialla.

"Sedí na lesní půdě v gumových holínkách. Hlavu má zakrytou tyrkysovým šátkem a na sobě těžkou bundu – v deštném pralese je lepší být v horku ale bezpečí, než se vystavovat komárům.. Pár přesných seknutí z mačety otevře kakaový lusk. Pár statných rukou vyhrabe boby a zahodí prázdný lusk.

Muž, který současně žvýká koku, je jen jedním ze zhruba 200 sběračů kakaa, kteří obývají džungli v Beni v Bolívii během sklizně. Stráví dva měsíce hledáním a sběrem skutečného divokého kakaa. Tvrdá psychická práce je vyhrazena pro muže, zatímco ženy zůstávají v Baures a manipulují s kakaem, jakmile je sklizeno."

Bolívie leží uprostřed Jižní Ameriky, zcela vnitrozemská. Země se dělí na dva extrémy – vysočinu And a nížinnou džungli. Severní provincie Beni leží částečně v Amazonii. Beni se dělí na osm krajů (Mamoré, Vaca Diaz, Itenez, Moxos, Maruam, Yacuma, Ballivian a Cercado) a obsahuje hlavní město Trinidad. Kakaovníky rostou divoce v Itenez. Itenez je rozdělen do tří obcí: Baures, Huacaraje a Magdalena. Baures je největší a v období sucha obsahuje 67 ostrůvků, které se v období dešťů stávají malými ostrůvky. To je místo, kde kakaové stromy rostou divoce. Zatím jsme navštívili šest ostrovů – San Carlos, San Pedrito, Santa Maria, San Lucius, Veremos a Caricuara. V současné době probíhá sklizeň přibližně deseti ostrůvků. Amazonská džungle se nachází v severovýchodní provincii Bolívie Beni, kde rostou divoké kakaové stromy. Chcete-li cestovat do Beni ze Skandinávie, musíte absolvovat pět letů, strávit jeden den kanoistikou po krásné temné řece se skákajícími růžovými delfíny, vyjícími opicemi a sytě zbarvenými papoušky, pak pěšky patnáct kilometrů bahnem, abyste se dostali ke stromům, které rostou na ostrůvcích v mangrovových bažinách..

Prapůvodní odrůdy bobů jsou jako diamanty mezi kakaem. Kakaové boby použité v této čokoládě jsou jedny z těch historicky nejpůvodnějších, kulturně, botanicky i geograficky. Toto kakao je známo pod názvem Beniano, je geneticky unikátní a nelze ho najít nikde jinde na světě. 

Nesmírný rozdíl mezi divokým kakaovým bobem (malinký vlevo) a běžným kakaovým bobem (velký vpravo). Kromě rozdílu ve velikosti je obrovský rozdíl v podílu kakaového másla, který je u divokých bobů vyšší a proto jsou Oialla čokolády z nich značně krémovější a sametovější struktury. Nejdůležitější však je genetika tohoto divokého kakaa z před-kolumbijských dob bez jakékoli kultivace či hybridizace a trvalá absence herbicidů, pesticidů, umělých hnojiv a jiné chemie v divoké džungli, jejíž výsledkem je organická top kvalita s wild harvest certifikací.

JAK SE OIALLA VYRÁBÍ – OD Bobů po tabulku

Kakao Beniano je endemický druh, který roste pouze v pohraničí mezi Bolívií a Brazílií. Tyto skromné ​​boby se vydávají na dlouhou cestu, putují tisíce kilometrů od nespoutaného deštného pralesa do nejexkluzivnějších restaurací po celém světě. Možná je to těžké uvěřit, ale jedinou složkou přidanou po cestě je organický třtinový cukr. Dvě jednoduché ingredience se stávají jednou z nejčistších a nejluxusnějších hořkých čokolád na světě.

Hluboko v amazonském deštném pralese rostou divoké kakaové stromy Beniano, a to po staletí. Jednou ročně se sběrači kakaa z Baures v Bolívii vydají do husté džungle, aby nasbírali zralé žluté kakaové lusky.

Sedí na lesní půdě v gumových holínkách. Hlavu má zakrytou tyrkysovým šátkem a na sobě těžkou bundu – v deštném pralese je lepší být příliš horko, než se vystavovat komárům. Jeho tvář je vyboulená z štědrého svazku listů koky.

Pár přesných seknutí z mačety otevře kakaový lusk. Pár statných rukou vyhrabe fazole a zahodí prázdný lusk.

Muž, který žvýká koku, je jen jedním ze zhruba 200 sběračů kakaa, kteří obývají džungli v Beni v Bolívii během sklizně. Stráví dva měsíce hledáním a sběrem divokého kakaa. Tvrdá psychická práce je vyhrazena pro muže, zatímco ženy zůstávají v Baures a manipulují s kakaem, jakmile je sklizeno.

Fermentace chrání kakao před zkažením a zachovává ovocnou chuť. Sladká, bílá dužina se rozpustí a zanechá za sebou nahou fazoli.

Ve vlhké a teplé džungli všechno mimořádně rychle hnije. To platí i pro kakao. Aby se fazole uchovaly a zlepšila se jejich chuť, fermentují se ihned po sklizni. 20 až 30 kilogramů se umístí do zavěšeného koše a zakryje banánovým nebo palmovým listem.

Během fermentace bílá dužina pokrývající kakao pomalu taje a odhaluje nahé boby.

Fazole Beniano jsou malé a tučné a fermentace je proto kratší – pouze 3 dny ve srovnání se 4-5 dny u větších bobů. Kratší fermentace zachovává ovocné aroma a dodává Oialle její výrazné tóny lesních plodů a červeného ovoce.

Sušení kakaa snižuje obsah vlhkosti a činí ho prakticky nezničitelným. Ale pozor na horko.
Dělnice rozložily čerstvě zkvašené fazole na černou nylonovou plachtu zavěšenou na dřevěných sloupech. Fazole se tradičně suší na krávě na přímém slunci, ale suspenze zajišťuje odpařování vody z obou stran. Další plachta visí nahoře, aby je chránila před přímým slunečním zářením a přehřátím. Dělníci obracejí fazole a sledují teplotu. Pokud se fazole příliš zahřejí, začnou se pražit a vyvíjet pachuť. Pokud se suší příliš rychle nebo se praží, jsou fazole příliš kyselé.

V deštném pralese je těžké zůstat v suchu
Fermentované fazole obsahují zhruba 60 % vody a jsou stále velmi náchylné k plísním. Obsah vlhkosti je třeba snížit na přibližně 7 %. Pokud příliš uschnou, křehnou a lámou se, pokud příliš málo, hnijí. V závěrečných fázích se boby přemístí na slaměné rohože na přímém slunci. Dělníci kakao často hrabou, aby se usušilo rovnoměrně. Sušení fazolí trvá 3-4 dny v závislosti na počasí. Z nějakého důvodu se tomu říká deštný prales a udržet fazole suché není snadný úkol. Déšť přichází prudce a rychle. Dělníci zakryjí fazole a čekají.

Pražení kakaa vyžaduje zručnost a velkou dávku trpělivosti
Neexistuje správný nebo špatný způsob pražení kakaa – vše závisí na fazolích a čokoládě. Zde výrobce čokolády ukazuje své umělecké schopnosti a smysl pro chuť. Existuje mnoho proměnných – teplota, doba pražení, obsah tuku zrna a typ pražiče. Je to v podstatě pokus a omyl, když se učíte upéct nové zrnko nebo vyrobit nový druh čokolády.

„Strávil jsem 8 měsíců pražením a ochutnáváním bobů, když jsme vyvinuli Oiallu 78 %. A pečeně se velmi liší od Oially 72 %,“ říká Rasmus Bo Bojesen. Oialla 72 % má zaoblenou křivku – pomalu se zahřívá a pomalu ochlazuje, zatímco Oialla 78 % má dramatičtější profil pražení s několika rychlými cykly ohřevu a chlazení.

Kakao je citlivé
Zatímco káva se praží při vysokých teplotách, kolem 200°C, kakao je mnohem citlivější. Teploty pro Oialla se pohybují od 100 °C do 160 °C. Oialla se praží v kulovém pekáči – rotujícím kovovém válci, který zrnka převaluje při pražení horkým vzduchem. Přestože existuje mnoho různých typů pekáčů, pro kvalitní kakao je nejlepší volbou kulový pekáč.

Zachování všech chutí ve vysoce kvalitních fazolích, jako je Criollo a Beniano, vyžaduje neustálou pozornost. Degustují se průběžně během procesu pražení – zejména v závěrečných fázích. Díky vysokému obsahu tuku se zrna praží i po zastavení stroje. Většina kakaových bobů obsahuje 48–52 % tuku, zatímco boby Biano obsahují 63–65 %. Oleje se proto vaří mnohem déle a pražení musí být zastaveno dlouho před dosažením vrcholné chuti. Vyžaduje to velkou zručnost a spoustu vzorků, aby se zjistilo, zda jsou fazole hotové nebo ne. Po upražení se zrna vyloží a ochladí velkými ventilátory.

Ulita přeměňuje pražené kakao a cukr na lesklou, voňavou čokoládu. Proces, který obvykle trvá více než 24 hodin
Renomovaný švýcarský čokoládový Rodolphe Lindt vynalezl konšování v roce 1879. Podle legendy nechal svůj mixér na čokoládu omylem běžet celý víkend. V pondělí ráno si uvědomil svou chybu. Ale 48 hodin míchání čokoládu nespálilo ani nezničilo. Byla lesklá, voňavá a chutnala jako žádná jiná čokoláda. Neúmyslně vynalezl lasturu.

Zda je příběh pravdivý nebo ne, je nepodstatné. Dnes je konšování zásadním krokem při výrobě čokolády. Název odkazuje na první konšovací stroje, které tvarem připomínaly lastury.

Vstupte do lastury
Pražená zrna se rozdrtí a poté se v lastuře smíchají s cukrem. Drtí a hněte hroty a cukr, dokud se hmota nestane tekutou. Třením se čokoládová hmota zahřeje na cca 45°C. Je to poměrně časově náročný proces – Oialla se konšuje 28–32 hodin v kuse. Proč tedy trávit všechen ten čas hnětením čokolády?

Konšování odstraňuje hořkost, zvýrazňuje chuť a zlepšuje texturu. Kakaové máslo taje při tělesné teplotě, ale konšování váže krystalky tuku s kakaovou sušinou. Dobře uvařená čokoláda se vám v ruce nerozteče a při zakousnutí se do ní ostře cvakne.

Temperování je proces zahřívání čokolády na sérii přesně definovaných teplot s cílem získat dokonale křupavou čokoládu s lesklým povrchem. Je nutností při výrobě pralinek nebo potahování dortů. Špatně temperovaná čokoláda je zrnitá, bledá a málo chutná.

Temperovací teploty pro Oialla
Oialla 46 %: 45 °C – 27 °C – 29,5 °C
Oialla 72 % a 78 %: 45 °C – 29 °C – 31 °C